piątek, 20 grudnia 2013

Aniołowie. Medytacje biblijne - Stanisław Biel


tytuł: Aniołowie. Medytacje biblijne
autor: Stanisław Biel SJ
wydawnictwo: WAM
rok wydania:  2013
ilość stron: 240

moja ocena: 7/10

Bardzo lubię wszelkie książki o aniołach. Ale tych prawdziwych, a nie lukrowatych duszkach z bajek dla grzecznych dzieci. Jedną z takich wartościowych pozycji jest tomik „Aniołowie. Medytacje biblijne” jezuity Stanisława Biela. Zaraz na wstępnie autor przypomina, że niebiańskie duchy są realnymi osobami. Ich istnienie przyjmujemy za coś oczywistego w dzieciństwie. Z czasem postać Anioła Stróża i kierowane do niego modlitwy sprawiają wrażenie infantylnych, dziecinnych i niepotrzebnych, a postać niebiańskiego opiekuna zostaje włożona gdzieś między bajki.

Ojciec Biel omawia historie z Pisma Świętego, od Księgi Rodzaju, aż do Apokalipsy św. Jana, w których pojawiają się aniołowie. Przedstawia jaką rolę Boży wysłannicy odegrali w konkretnych przypadkach i jaki wpływ na życie biblijnych postaci miały ich ingerencje. Przy tym wszystkim czerpie garściami z klasyki malarstwa, odwołuje się do konkretnych dzieł i zderza wizje artystyczną malarzy ze scenami z Biblii. Szkoda tylko, że w książce zabrakło wklejki z reprodukcjami, o których wspomina autor. 

Od strony technicznej książka składa się z trzydziestu jeden krótkich rozdziałów, które podzielone zostały na jeszcze mniejsze części. Każda z nich kończy się pytaniami i refleksjami do modlitwy, które skojarzyły mi się z pytaniami pomocniczymi do rachunku sumienia. Ale właśnie te punkty mają pomóc czytelnikom w medytacji. 

Podoba mi się, że autor pisze tylko o konkretach, cały czas trzyma się tematu i nie upiększa treści niepotrzebnymi ozdobnikami. Jego styl jest jasny, przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich. Całość niesie ze sobą optymistyczne przesłanie – aniołowie są blisko nas, czuwają i opiekują się nami, chętnie służą pomocą. Wystarczy tylko (a może aż) odrobina wiary.

***
Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Łukaszowi i Wydawnictwu WAM!

8 komentarzy:

 1. Jestem zauroczona okładką! Jest piękna! A sama tematyka, wiemy, jak jest u mnie z medytacją (czyli kiepsko), ale może mój Karol będzie zainteresowany :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anioły to naprawdę piękna tematyka. Z chęcią przeczytam, poza tym lubię kiedy książka jest napisana w przejrzysty sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O aniołach zawsze lubię czytać, bo jakoś wierzę w ich istnienie, dlatego z ciekawością poznam powyższą publikacje jeśli tylko gdzieś ją spotkam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będę mieć trochę czasu to chyba rozejrzę się za tą książką :) Jeśli nie czytałaś to polecam Ci "Niewidzialny świat aniołów" oraz "Ojciec Pio i Aniołowie".

  OdpowiedzUsuń
 5. Niekoniecznie dla mnie, ale zastanowię się :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Motyw aniołów w literaturze jest jednym z moich ulubionych. Jednak ja wolę je bardziej w fantastyce. Ale niestety w tym dziale ciężko znaleźć coś ciekawego, bo wszędzie tylko cukierkowa miłość.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam wszystko co jest wydane i gdy treść dotyczy aniołów. Dlatego myślę, że sięgnę po książkę gdy ją znajdę ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na bloga, a gdy Ci się spodoba to zaobserwuj proszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, jak fajnie w Wigilijny poranek przeczytać taki tekst, Wspaniałych Świąt :) .

  OdpowiedzUsuń