czwartek, 17 października 2013

Ojciec Pio i Aniołowie - Marcello Stanzione


tytuł: Ojciec Pio i Aniołowie
tytuł oryg.: San Pio da Pietrelcina Ed il Purgatorio
autor: Marcello Stanzione
wydawnictwo: Esprit
rok wydania: 2013
ilość stron: 290

moja ocena: 7/10

Ojciec Pio jest jednym z najskuteczniejszych świętych, który może i z opóźnieniem, ale zawsze wysłuchuje kierowanych do niego modlitw. Sprawdziłam osobiście, polecam! Z największą przyjemnością sięgam po wszelkiego rodzaju tomiki poświęcone rożnym aspektom życia i działalności zakonnika.

Ostatnimi czasy miałam przyjemność przeczytać niewielkich rozmiarów książeczkę „Ojciec Pio i Aniołowie”, w której to ks. Marcello Stanzione ukazuje bliski związek Świętego z aniołami. Padre Pio przez całe życie  szerzył kult aniołów, od najmłodszych lat widywał swojego Anioła Stróża i z nim rozmawiał. Autor rozpoczyna swoje rozważania od omówienia anielskich motywów występujących w Piśmie Świętym, następnie przedstawia galerię męczenników, świętych i innych znamienitych postaci, które to swoim życiem propagowały kult aniołów. 

Najwięcej miejsca w książce zajmuje biografia Ojca Pio i oczywiście jego kontakty z aniołami. W tomiku nie zabrakło również fascynujących opowiastek z życia świętego i anegdotek, które ubarwiają lekturę i sprawiają, że całość nabiera lekkości. Na końcu zamieszczone zostały ciekawe dodatki, w których znajdują się między innymi kalendarium życia Świętego, oraz różnego rodzaju modlitwy do aniołów.

Omawiany tomik tworzy ciekawą całość z wydaną w ubiegłym roku książką „Ojciec Pio i dusze czyśćcowe” (recenzja tutaj), ale... Niestety w obu publikacjach pokrywają się rozdziały dotyczące biografii Padre Pio, a także dodatki A i C. Dzięki temu sporą część książki czytałam już wcześniej, co trochę mnie zawiodło. Mimo wszystko rozumiem, że rozdziały te znalazły się w tomiku z myślą o czytelnikach, którzy z prozą ojca Stanzione spotykają się po raz pierwszy.

„Ojciec Pio i Aniołowie” to dobrze i lekko napisana książka, która przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom literatury religijnej i wspomnieniowej. Dodatkowo warto sięgnąć po ten tomik choćby po to, aby uzmysłowić sobie jak istotną rolę w naszym życiu odgrywają anioły, które zepchnięte zostały do roli dobrych duszków czuwających nad grzecznymi dziećmi.
Polecam!
***
Za możliwość przeczytania książki dziękuję pani Małgosi i wydawnictwu Esprit!


14 komentarzy:

 1. O, chętnie wypróbuję Ojca Pio :D Mogę szczerze powiedzieć, że archanioł Michał to już nie taki chętny do wypełnienia próśb. Książkę chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka mnie zaciekawiła. Szczególnie motyw aniołów wzbudził moją ciekawość, dlatego postaram się poszukać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka książek o tej tematyce już za mną, ale może kiedyś się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś oglądałam film o Ojcu Pio. Ciekawi mnei ta postać, dlatego chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz rację, w tych czasach rola aniołów jest rozumiana w zły sposób. Kojarzymy ich jedynie z białymi duszkami, latającymi z chmurki na chmurkę. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, jak nie lubię czytać książek religijnych; tak lubię czytać o ojcu Pio. Kiedyś czytałam o nim książkę i pamiętam, że mną wstrząsnęła; tak jak i jego historia. Dlatego z chęcią poczytam o nim coś więcej :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Postać ciekawa, ale książka nie dla mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od dawna chcę przeczytać coś o Ojcu Pio, ta książka wydaje się być idealna, chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Po książki, religijne rzadko sięgam, więc w najbliższym czasie raczej nie będę miała okazji przeczytać tej ksiażki.

  Przepraszam, że tak ostatnio rzadko wpadam, ale moja doba wydaje się być o połowę za krótka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam właśnie na jedną książkę o Ojcu Pio, ale i ten tytuł będę miała na uwadzę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. No sama nie wiem, może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń