sobota, 5 stycznia 2013

Martin Scorsese. Rozmowy - Richard SchickelMartin Scorsese jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych reżyserów amerykańskich. Autor takich wybitnych filmów jak choćby „Ulice nędzy”, „Taksówkarz”, „Wściekły byk”, „New York, New York”, „Ostatnie kuszenie Chrystusa”, „Chłopcy z ferajny”, „Wiek niewinności, Gangi Nowego Jorku”, „Aviator, Infiltracja, Wyspa tajemnic, czy ostatni „Hugo i jego wynalazek”.

Publikacja „Martin Scorsese. Rozmowy”, która ukazał się na rynku amerykańskim w 2011 r., a swój polski debiut miała pod koniec 2012 r., stanowi zapis rozmów dwóch przyjaciół na temat kina.  Richard Schickel jest postacią dobrze znaną w amerykańskim świecie filmowym. Krytyk  „Los Angeles Times”, a później „Time” i Martin Scorsese poznali się w 1973 r. Spotkanie dwóch pasjonatów kina zaowocowało długoletnią przyjaźnią, która trwa do dzisiaj. Zapewne łatwiej rozmawia się z przyjacielem, niż z zupełnie obcym dziennikarzem, dlatego też „Rozmowy” pełne są serdeczności i sympatii. Jednak szczerość jest główną zaletą tej książki. Scorsese szczegółowo opowiada o dzieciństwie w mafijnej dzielnicy  Nowego Jorku - Little Italy, o trudnych relacjach z ojcem, o całej, jakże oryginalnej rodzinie, o problemach zdrowotnych, o walce z nałogiem. Wspomina początki swojej filmowej kariery. Dużo miejsca zajmują sylwetki najwybitniejszych aktorów, którzy grali u Scorsesego – Harvey Keitel, który rozpoczynał swoją karierę filmową w tym samym czasie, co wybitny reżyser, Robert DeNiro, Leonardo DiCaprio. Scorsese szczegółowo omawia ich warsztat aktorski, opowiada o szczegółach pracy, o pomysłach i licznych improwizacjach aktorów. Fragmenty dotyczące Keitel’a uważam za najlepsze w całej książce.

Pod względem technicznym książka składa się z 45 rozdziałów. Te początkowe stanowią swoiste wprowadzenie. A w ostatnim szczegółowo zaprezentowany został cały dorobek filmowy reżysera. Natomiast tytuły kolejnych rozdziałów to tytuły kolejnych filmów Scorsese uporządkowanych chronologicznie. Filmowiec ze szczegółami opowiada o pracy nad kolejnymi filmami. Przywołuje zabawne sytuacji w trakcie pracy na planie, wspomina problemy. Oddaje hołd swoim aktorom. Przy okazji Richard Schickel przywołuje opinie recenzentów na temat konkretnych dzieł reżysera. Scorsese przyznaje, że jest bardzo wrażliwy na krytykę. Każda premiera jest dla niego wielkim stresem. Choć głównym tematem rozmów obu panów są głównie filmy, to jednak rozmówcy nie ograniczają się tylko do kina. Dyskutują na szeroko pojęte tematy kulturalne. Dużo miejsca poświęcają literaturze. 

Ta publikacja to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów samego reżysera, ale także dla wszystkich pasjonatów kina. Scorsese to nie tylko genialny twórca, ale także prawdziwy filmoznawca. Jego wiedza na temat światowego kina jest prawdziwie imponująca. W „Rozmowach” omówione zostają także główne nurty twórczości reżysera. Trzeba zauważyć, że filmy Scorsese nie są łatwe. Odbijają się w nich motywy autobiograficzne ich twórcy – trudne doświadczenia ulicy, mafijne porachunki, wszechobecna bieda, sceny żywcem wyjęte z Sodomy i Gomory, zdrada, samotność.  Jego obrazy pełne są przemocy, czasem wzbudzające obrzydzenie, niechęć, wewnętrzny bunt i sprzeciw. Scorsese kreśli doskonałe portrety psychologiczne swoich bohaterów – ludzi samotnych, wyobcowanych, targanych burzliwymi uczuciami i namiętnościami. 

Siedemdziesięcioletni geniusz kina cały czas jest w ruchu i wciąż czynnie pracuje. Sam twierdzi, że praca nie pozwala mu się zestarzeć. Realizuje kolejne projekty i ani myśli o emeryturze. Widać, że kino jest całym jego życiem. Nie zważając na panujące  trendy konsekwentni idzie własną drogą. I właśnie to świadczy o jego wielkości.
Gorąco polecam!

***
tytuł: Martin Scorsese. Rozmowy
tytuł oryg.: Conversations with Scorsese
autor: Richard Schickel
wydawnictwo: Axis Mundi
rok wydania: 2012

21 komentarzy:

 1. Wow, książka wydaje się naprawdę bardzo ciekawa. Zainteresowałaś mnie.
  I... namówiłaś mnie, korzystając z promocji dwie książki w cenie jednej zamówiłam sobie w empiku "Władcę Pierścieni", trzy tomy w jednym. Stoi na półce i czeka na przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakiś czas temu oglądałam tego reżysera film „Wyspa tajemnic”. Całkiem interesujący. Wprawdzie nie jestem jakąś wielką miłośniczką Scorsese, ale mimo wszytko zaciekawiła mnie powyższa publikacja i jak nadarzy się okazja, to z czystej ciekawości przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to wygląda na ciekawą lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę, wykażę się teraz pełną ignorancją, ale w ogóle nie kojarzę tego reżysera... Owszem, oglądałam "Wyspę tajemnic", ale nie byłam świadoma, że to Scorsese go wyreżyserował. Być może sięgnę po tę książkę, ale nie jestem pewna, czy miałoby to sens, skoro nie znam jej bohatera...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie sobie odpuszczę, biografie to nie moja bajka >:

  OdpowiedzUsuń
 6. Biografie to trochę nie moja bajka, ale nad tą się zastanowię :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale Ci zazdroszczę tej książki! Scorsese jest jednym z moich ulubionych reżyserów, a jego filmy z Di Caprio wprost uwielbiam. Będę polować na tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam nic godnego uwagi na wymianę. Wiadomo, że dobre książki sobie zostawiam, a te inne są naprawdę kiepskie. Ale jak to się kiedyś zmieni i będziesz jeszcze chętna, to się chętnie wymienię z Tobą :)

   Usuń
  2. Okej, przejrzę półki po południu.

   Usuń
 8. Ostatnio zaczynam interesować się biografiami - tym bardziej, iż czytam wszystko co wpadnie w moje ręce;)Reżysera bardzo lubię, wykonanie wydaje się bardzo dobre - więc czemu by nie?
  Jeśli pojawi się na mojej drodze na pewno przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zdecydowanie nie dla mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpuszczę sobie tą pozycję.

  Zapraszam na konkurs!
  Do wygrania hit ostatnich tygodni: książka "Ostatnia spowiedź" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Taka publikacja to dla mnie radość wielka, cenie sobie produkcje Scorsese, więc liczę że uda mi się przeczytać te rozmowy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tego reżysera (kumpel na studiach zaraził mnie swoim entuzjazmem do Scorsese, Pacino, De Niro itp), a nawet nie miałam pojęcia o istnieniu tej książki. Koniecznie muszę ją gdzieś dopaść.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem fanką Scorsese. Ale ogólnie interesuję się filmem (chciałam nawet studiować filmoznawstwo) więc myślę, że to mimo wszystko coś dla mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Naprawdę mnie zainteresowałaś, myślę że kontakt z tą książką będzie ciekawą przygodą:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z tych filmów, które wymieniłaś, oglądałam tylko "Gangi NY". Reszty niestety nie znam, więc i reżyser jest dla mnie dość anonimowy. Może, gdybym obejrzała więcej, skusiłabym się i po ksiązkę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Do tej książki mnie nie trzeba zachęcać. Uwielbiam Scorsese za jego twórczość, więc muszę to przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Oglądałam kilka filmów Scorsesa i choć nie jestem jego wielką fanką to książka mnie zaciekawiła. Szczególnie zainteresowało mnie omówienie warsztatu tych niektórych aktorów.

  OdpowiedzUsuń