piątek, 28 grudnia 2012

Książki mojego życiaKoniec roku jest dobrym momentem na wszelakie podsumowania. Nie będę was zanudzać ilością i jakością przeczytanych przeze mnie książek w tym roku. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany zapraszam na moje konto w serwisie Lubimy czytać. 

W tym roku skończyłam 25 lat i to ćwierćwiecze, które mam już za sobą również skłoniło mnie do wielu przemyśleń. W tym miejscu chciałabym się z wami podzielić książkami, które w ciągu mojego życia były dla mnie objawieniem geniuszu, stały się tymi najulubieńszymi, wpłynęły na mnie i w jakiś sposób mnie ukształtowały.

środa, 26 grudnia 2012

Kilka słów o koleżance - poetce!O tym, że Agatka pisze wiersze wiedzieli wszyscy. Można nawet powiedzieć, że jest ona naszym urzędowym bardem. Przy różnych okazjach, kiedy potrzebny był wierszyk okolicznościowy, wystarczył telefon do Agaty. Ona natychmiast potrafiła napisać coś miłego, wesołego, chwytającego za serce. Aż tu nagle, pewnego dnia Agatka wpadła do biura z plikiem zaproszeń na swój wieczór poetycki. Niby wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z jej talentu, ale jednak wieczór poetycki, to już jest coś!

niedziela, 23 grudnia 2012

Wesołych Świąt!Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim zdrowia, spokoju, mrozu na szybach, ciepła domowego ogniska, prezentów książkowych i samych wspaniałych lektur w 2013 r. :-)

środa, 19 grudnia 2012

Siedem dalekich rejsów - Leopold TyrmandPowieść „Siedem dalekich rejsów” powstała w latach 50. ubiegłego stulecia. Jednak w tym czasie Leopold Tyrmand znajdował się pod baczną obserwacją cenzury, która uznała jego utwór za niemoralny i uniemożliwiła publikację książki. Opowieść ta zadebiutowała na rynku angielskim w 1959 r., a w cztery lata później na rynku niemieckim. W języku polskim wydano ją dopiero w 1975 r. w Londynie. Co skłoniło autora do publikacji powieści po około 20 latach? Sam Tyrmand udzielił odpowiedzi na to pytanie: „Przeczytałem ją niedawno, po raz pierwszy od długiego czasu. Wydała mi się zabawna. Powód tak dobry jak każdy inny.”

poniedziałek, 17 grudnia 2012

Zapiski ze złego roku - J.M. Coetzee„Zapiski ze złego roku” trudno określić mianem typowej powieść. Czytelnik ma do dyspozycji trzy opowieści. Każda kartka książki podzielona jest na trzy części, co nie ułatwia odbiorcy czytania. Głównym bohaterem utworu jest światowej sławy pisarz J.C., pochodzący z RPA, a na stałe mieszkający w Australii.

piątek, 14 grudnia 2012

Brudna robota. Zapiski o życiu na wsi, jedzeniu i miłości - Kristin Kimball
Kristin Kimball, autorka i narratorka w jednym, jest po trzydziestce, mieszka w Nowym Jork, pracuje jako dziennikarka, prowadzi życie nowoczesnej kobiety sukcesu i oczywiście singielki. Co prawda wewnętrznie czuje, że marzy o tradycyjnej rodzinie, ale próbuje zagłuszać w sobie te pragnienia. Do czasu, kiedy wyjeżdża na farmę, aby napisać artykuł o tradycyjnych gospodarstwach rolnych. Tam poznaje Marka – nieco zdziwaczałego farmera, który natychmiast zdobywa jej serce. Para zakochuje się w sobie, zakłada własne gospodarstwo, bierze ślub, a potem żyje długo i szczęśliwie. O tym wszystkim dowiadujemy się od razu z pierwszego rozdziału. Irytujące uczucie. Po co czytać skoro z góry znamy zakończenie? Przeczytałam i już wiem! Po to, aby dowiedzieć się, że należy walczyć o własne marzenia, nawet jeśli cały świat uzna naszą postawę za donkiszoterię!

środa, 12 grudnia 2012

Dary Ducha Świętego i Nowa Pięćdziesiątnica - o. Emilien Tardif, Marino ParodiPropozycja zrecenzowania książki „Dary Ducha Świętego i Nowa Pięćdziesiątnica” wprowadziła mnie w niemałe zakłopotanie. Nachalna zieleń okładki i ten gołąbek jakoś od razu wywołały we mnie odruch obronny. Z drugiej jednak strony byłam bardzo zaintrygowana treścią. Ciekawość zwyciężyła i nie żałuję, że poświęcałam tej publikacji chwilę ze swojego życia.

poniedziałek, 10 grudnia 2012

Szydełkowe cudeńka mojej Mamy


Dzisiaj chciałabym się wam pochwalić talentem mojej Mamy i zaprezentować cudeńka, które potrafi zrobić za pomocą szydełka i włóczki.

Zazwyczaj jej twórczość ograniczała się tylko do robienia serwetek. Jednak od pewnego czasu Mama zaczęła szukać inspiracji w internecie i z rożnych stron podpatrzyła co jeszcze można wyczarować szydełkiem.

piątek, 7 grudnia 2012

Hikikomori - Tomasz PrzewoźnikO powieści „Hikikomori” Tomasza Przewoźnika dowiedziałam się od Ailis, której świetna recenzja sprawiła, że zapragnęłam przeczytać tę książkę. Jakiś czas później skontaktował się ze mną sam autor, który zaoferował mi przeczytanie ebooka. I choć wolę książki w tradycyjnej formie, to jednak takiej propozycji nie mogłam odrzucić.

środa, 5 grudnia 2012

Hobbit - John Ronald Reuel Tolkien

 

Wstyd się przyznać, ale przeczytałam "Hobbita" dopiero teraz. Pozostałą twórczość J.R.R. Tolkiena znam dość dobrze, jednak do pierwszej powieści mistrza fantasy długo nie mogłam się przekonać. Zapewne przez wzgląd na krasnoludy, które zdecydowanie nie należą do moich ulubionych fantastycznych postaci. Teraz jednak niesiona ogólnym podnieceniem związanym z ekranizacją dzieła Tolkiena postanowiłam najpierw przeczytać książkę, a później zobaczyć film.

poniedziałek, 3 grudnia 2012

Bóg zapłać - Wojciech Tochman


„Bóg zapłać” to zbiór znanych reportaży Wojciecha Tochamna. Wszystkie teksty były publikowane już wcześniej. W niniejszym tomie zgromadzone zostały te, które w jakiś sposób związane są z wiarą w Boga. Tochman nie wychyla nosa poza nasze dobrze znane, polskie podwórko. W jego reportażach możemy przejrzeć się jak w lustrze. Ale ostrzegam, nasze odbicie wcale nie jest takie ładne, jak może się wydawać...

sobota, 1 grudnia 2012

Trzeba pokochać - ks. Mieczysław MalińskiChrześcijaństwo opiera się na miłości. Niby to takie proste i oczywiste. Ks. Jan Twardowski pisał:
- Z miłością do Boga - tłumaczyła mi jedna ze znajomych - nie mam trudności. Kocham Go bardzo i tęsknię za Nim, ale swojemu sąsiadowi, który zamyka za głośno drzwi windy, to łeb bym ukręciła. Kochać Boga jest łatwo, ale ludzie są wredni. Tymczasem ten, kto nie cierpi bliźnich - nie kocha naprawdę ani ich, ani Boga - są dwa przykazania, ale miłość jedna.