czwartek, 22 listopada 2012

Piękna debiutantka - Siri MitchellZnacie to uczucie kiedy czytacie, czytacie, czytacie  i nagle orientujecie się, że jest środek nocy, a za chwilkę trzeba będzie wstać do pracy (lub szkoły)? Później przez cały czas myślicie tylko o książce i na skręcenie karku pędzicie do domu, żeby tylko móc zatopić się w lekturze? Takie właśnie uczucia towarzyszą powieści „Piękna debiutantka” amerykańskiej pisarki Siri Mitchell. Jest to pierwszy utwór tej autorki wydany w Polsce, ale mam szczerą nadzieję, że nie ostatni, szczególnie, że Pani Mitchell ma ich aż dziesięć na swoim koncie.

Akcja powieści rozgrywa się latach 90. XIX w. w Nowym Jorku. Siedemnastoletnia Klara Carter jest zupełnie inna niż jej rówieśniczki. Nieśmiała i wrażliwa dziewczyna interesuje się książkami i nauką. Marzy o rozpoczęciu studiów w Vassar College. Chce zmieniać świat. Ambicje Klary  wspiera guwernantka Julia, która po śmierci matki zajęła się wychowaniem dziewczyny. Niestety ojciec ma inne plany związane z przyszłością córki. Do rodziny Carterów wprowadza się owdowiała ciotka, która zwalnia guwernantkę i osobiście ma zamiar przygotować siostrzenicę do debiutu na nowojorskich salonach. Dziewczyna jest przerażona. Musi nauczyć się nienaturalnych gestów, rozmawiać o niczym, rozróżniać niezliczaną ilość sztućców, tańczyć i błyszczeć w towarzystwie. W dodatku ciotka zamawia dla Klary niewygodny i za ciasny gorset. Wszak moda wymaga, aby panienka miała przyjemniej osiemnaście cali w talii. Wszystkie te zabiegi mają określony cel, który w jasny sposób opiekunowie przedstawiają Klarze. Otóż dziewczyna musi zdobyć i zaciągnąć do ołtarza najlepszą partię w mieście, czyli Franklina De Vriesa – nieprzyzwoicie bogatego dziedzica wielkiej fortuny. Wszelkie objawy buntu są szybko tłumione przez ciotkę, która twierdzi, że miłość nie istnieje, a „Szczęście nigdy nie było wystarczającym powodem do małżeństwa”. Nie ważne, że przyszły mąż może okazać się nudziarzem i gburem. Po ślubie Klara będzie zajęta kupowaniem nowych mebli i sukni oraz urządzaniem wytwornych bali, więc nawet nie będzie miała czasu na spotkania i rozmowy z małżonkiem. Panna Carter nie potrafi przeciwstawić się woli ojca i przyjmuje na siebie ciężar jego oczekiwań.

Razem z Klarą debiutuje jej przyjaciółka i sąsiadka Lizzie, przed którą zostaje postawione dokładnie to samo zadanie – małżeństwo z dziedzicem. Żeby nie narazić przyjaźni na szwank dziewczęta postanawiają wspierać się w rywalizacji. Ostatecznie to Franklin zdecyduje, którą z nich wybierze, więc znajomość nastolatek pozostanie nienaruszona. Od tej pory obie debiutantki zostają wrzucone w bezwzględny i zakłamany świat nowojorskiej elity, dla której wartość człowieka tożsama jest z ilością pieniędzy na jego koncie. Wkrótce dziewczęta poznają dziedzica  De Vries i jego młodszego brata – wesołego lekkoducha Harrego, który szybko zdobywa sympatię nastolatek.  Czy rywalizacja o serce tego same mężczyzny zniszczy wieloletnią przyjaźń? Jak rozwinie się znajomość Klary i Harrego? Jakie rodzinne tajemnice odkryje dziewczyna? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej niezwykle wciągającej książce!

Szczególnie warte uwagi jest tło historyczne powieści. Sama autorka uważa, że rok 1891 to czas „bogactwa, przepychu i zbytku”. I faktycznie majętni nowojorczycy wydają na bale, przyjęcia i inne przyjemności niewyobrażalne sumy pieniędzy. Oczywiście istnieje także druga strona medalu. To ze skandalicznej książki Jacoba Riisa „Jak żyje druga połowa” Klara dowiaduje się o istnieniu ciemnej strony miasta. Większość ludzi żyje w przeraźliwej biedzie. Zazwyczaj są to narkomani, złodzieje, prostytutki. Ten jakże odmienny świat szokuje dziewczynę. Nastolatka nie potrafi zrozumieć ogromnej przepaści między dobrze znanym jej środowiskiem bogaczy, a światem imigrantów i nędzników. Próbuje na ten temat rozmawiać z mężczyznami, ale szybko zostaje zignorowana i uciszona, gdyż kobiety nie znają się na polityce i nie powinny się wtrącać w męskie sprawy. To również w tych czasach narodziła się kultura celebrycka. Tyle, że celebrytów kreuje nie Internet i telewizja, ale gazety. To w nich znajdują się najpopularniejsze działy, czyli kroniki towarzyskie, które na bieżąco informują o salonowych ploteczkach i skandalach, a także popularyzują modę i odpowiedni styl życia.

Na próżno szukać w tej powieści głębszego przesłania i ukrytych sensów. Nie trudno również domyśleć się zakończenia. Jednak nie ma to większego znaczenia, gdyż obcowanie z lekturą jest czystą przyjemnością i świetną zabawą. A czy nie po to właśnie czytamy książki?

***
tytuł: Piękna debiutantka
tytuł oryg.: She Walks in Beauty
autor: Siri Mitchell
wydawnictwo: WAM
rok wydania: 2012

19 komentarzy:

 1. Och,zdaje się, że ta powieść ma klimat, jaki lubię :) Z chęcią się za nią rozejrzę.
  No i to nazwisko! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam :-) Ostatnio potrzeba mi jakiejś lżejszej lektury, przy której nie będę musiała zbyt dużo się zastanawiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam klimat wieku XIX i te bale debiutantek wyższej klasy. Tytuł mnie zaintrygował i nie pomyliłam się. To jest książka po którą muszę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł przywołał mi na myśl bal debiutantek w pierwszym sezonie "Gossip Girl".

  Uwielbiam książki, osadzone w XIX wieku i na początku XX, więc dla mnie to pozycja obowiązkowa. Fajnie, że o niej napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie jestem fanką powieści historycznych, chociaż jestem po lekturze jednej z nich - zaskoczona jestem ale mi się podobała - może zacznę je czytać :)
  Znam to uczucie. Ostatnio 2 noce zerwałam a w dzień chodziłam jak zombie :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie trafia w mój gust, muszę przeczytać :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Nowy Jork pod koniec XIX wieku? Bale, przyjaźń, miłość? Naprawdę, nie trzeba mnie zachęcać do tej książki;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurczę lubię tego typu książki i dopisuję ją do listy...chociaż i tak jest już za długa;p
  Chyba pozostaje mi tylko szybciej czytać książki;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękna okładka. Od razu mnie przyciągnęła i wierzę, że treść tejże książki także jest warta uwagi, co zresztą potwierdza twoja zachęcająca recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę miała tę książkę na uwadze, bo z Twojej recenzji jednoznacznie wynika, że to maksymalnie wciągająca lektura, a ja uwielbiam takie książki :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Teoretycznie nie jestem miłośniczką tego typu powieści, ale zainteresowała mnie Twoja recenzja, i kusi mnie mnie atmosfera XIX wiecznego Nowego Jorku, dlatego chętnie wzmę tę lekturę pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię romans historyczny i chętnie, jak tylko będę miała okazję to zapoznam się z ta książką.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie zliczę tych wszystkich nocy, które zarwałam przez to, że nie mogłam oderwać się od książki :)
  "Piękna debiutantka" jak na razie nie trafia w mój nastrój, ale nie mówię jej "nie" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. W sumie brzmi nawet ciekawie. A wpiszę na listę, co mi szkodzi. :) Ale nie wiedziałam, że to wydawnictwo wyda taką książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio załapałam ten klimat historyczny i bardzo mi się podoba. Sięgnę po tę książkę kiedy tylko znajdę ku temu okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię romanse historyczne, ale tego nie przeczytam, bo nie zaintrygował mnie fabułą.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zachęciłaś mnie, uwielbiam spędzać czas z lekką i przyjemną ksiażką

  OdpowiedzUsuń
 18. Akurat niedawno widziałam w jednej z gazet reklamę tej książki :) fajnie, że akurat o niej napisałaś, teraz wiem, o co chodzi ;)

  OdpowiedzUsuń