środa, 12 września 2012

Życie, które działa - Bill Hybels
Bill Hybles jest pastorem i założycielem kościoła w Willow Creek na przedmieściach Chicago. Zyskał sławę i uznanie jako autor kilkunastu książek – poradników dotyczących życia w duchu chrześcijańskich wartości. Książka „Życie które działa” powstała na podstawie kazań inspirowanych starotestamentową Księgą Przysłów, które głoszone były cyklicznie w parafii pastora.

Księga Przysłów jest zbiorem porad jak mądrze postępować w życiu. Jej autorstwo przypisuje się zwykle królowi Salomonowi. Jednak do jej powstania przyczyniło się wielu pisarzy, których praca została zebrana przez nieznanego autora w V w. p.n.e.  Cechą charakterystyczną przypowieści jest ich poetycka forma - najczęściej są to dwuwiersze. Ich przekaz jest nieskomplikowany i prosty w interpretacji. Co najważniejsze przez ponad dwa i pół tysiąca lat przysłowia te nie straciły na aktualności.

Bill Hybles przekonuje, że zamiast obwiniać wszystko i wszystkich za swoje niepowodzenia należy przejąć inicjatywę i zacząć działać. Nie można zwlekać i odkładać wszystko na później. Ponadto warto zaufać komuś większemu i mądrzejszemu od nas samych. Bo przecież: „Wszyscy mamy dobre intencje, ale w zamieszaniu, jakie stwarza codzienne życie, czasem wpadamy na siebie, na skutek czego powstają bolesne siniaki”. Niby banalna sprawa, ale oczywiście łatwo powiedzieć, a trudniej wykonać. Trzeba mieć odwagę, aby podjąć ryzyko i zacząć zmieniać swoje życie. W swojej książce pastor próbuje udowodnić, że odrobina wysiłku wystarczy, aby życie zaczęło działać jak dobrze naoliwiony mechanizm. Pomocne w tym będą następujące wskazówki:
-        w życiu kieruj się mądrością, a nie tylko inteligencją,
-        walcz z własnym lenistwem,
-        bądź dobry,
-        bądź prawdomówny,
-        wybaczaj,
-        ostrożnie wybieraj przyjaciół,
-        znajdź odpowiedniego małżonka,
-        bądź odpowiednim małżonkiem,
-        dbaj o rodzinę,
-        bądź wrażliwy na krzywdę innych,
-        opanuj negatywne emocje,
-        zaufaj.

Duszpasterz z wielką swobodą i humorem podejmuje trudne tematy. W prosty i przejrzysty sposób analizuje najważniejsze aspekty życia. Stawia mnóstwo pytań, jednak niczego nie narzuca, a jedynie prowokuje do myślenia. Przy tym wszystkim przytacza niezliczone przykłady z własnego, prywatnego życia oraz takie, z którymi zetknął się w ciągu trzydziestu lat pracy duszpasterskiej. 

Na zakończenie zamieścił autor pytania uszeregowane zgodnie z jedenastoma rozdziałami w książce, które mają służyć do dyskusji, lub samodzielnej refleksji. Uważam że warto się z nimi zapoznać i przeanalizować w ciszy własnego sumienia. 

Drogi czytelniku, jeśli lubisz wartościowe książki, które w nienachlany sposób omawiają prawdziwie istotne życiowe kwestie, to ta pozycja jest właśnie dla ciebie. Wiem, że jeszcze nie raz do niej wrócę, czego i tobie życzę.

💙💙💙

Bill Hybels, Życie, które działa. Jak znaleźć drogę do prawdziwej mądrości (tyt. oryg. Making Life Work) tłum. Ryszard Zajączkowski, wyd. Esprit, Kraków 2008.

13 komentarzy:

 1. Nie mam przekonania do amerykańskich kaznodziejów - czytałam książkę napisaną przez jednego z nich i było to największy stek bzdur, jakie w życiu czytałam.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat jest to pierwsza książka amerykańskiego duszpasterza, jaką miałam okazję przeczytać i wyjątkowo przypadła mi do gustu :) Nie zniechęcaj się tak łatwo :)

   Usuń
 2. Być może kiedyś po nią sięgnę :) Ale to się okaże w przyszłości.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. No super, w końcu jakaś ciekawa, wartościowa książka :) Już sam tytuł mnie wciąga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś czas temu czytałam inną książkę tego autora i na razie nie mam ochoty na kolejną. ;)
  Swoją drogą uwielbiam Twój nagłówek. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) aż się zaczerwieniłam :)

   Usuń
 5. Książka zapowiada się obiecująco. Takie rzeczy przydają się, aby od czasu do czasu zrobić drobną korektę swojego życia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że każdy potrzebuje czasem takiej wartościowej lektury.. bardzo chętnie zastanowię się nad własnym życiem czytając tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może kiedyś, ale na razie podziękuję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja z reguły unikam książek napisanych przez księży, pastorów czy innych duchowych nosicieli, gdyż zazwyczaj narzucają oni czytelnikowi swoje zdanie, więc tym razem podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak najbardziej jest to książka dla mnie. Może nie lubie tematów stricte religijnych, ale lubie takie życiowe i nauczające książki- o ile nie są nachalne i autor nie podkreśla tego, jaki odbiorca jest beznadziejny i do niczego w życiu nie doszedł i raczej nie dojdzie. O tej książce nie słyszałam jak dotąd, ale dzięki temu wydawnictwu miałam okazję czytać także bardzo ciekawą książkę napisaną przez pastora: "JA którym chcę być"

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie interesowałam się takimi książkami i na podstawie Twojej recenzji wnioskuję, że Bill Hybels nie nauczy mnie niczego nowego odnośnie życia. Raczej nie skorzystam z tej pozycji.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń